Projekt Uganda

Projekt Uganda

Projekt Uganda to inicjatywa Stowarzyszenia Daleko Więcej, której celem jest wsparcie dla domu dziecka New Hope w miejscowości Kyenjojo w Ugandzie. Razem z partnerami pragniemy pomagać w sprawach, w których prowadzący dom dziecka nie są w stanie poradzić sobie sami.

Dom New Hope założyli David i Annet Busobozi. Całym przedsięwzięciem zarządza Annet – kobieta o wielkim sercu i wielkiej wizji. Jej marzeniem jest zapewnienie dzieciom jak najlepszej przyszłości, wyrwanie ich z ubóstwa i pokazanie, co to znaczy rodzina. Dlatego dba o to, aby wszystkie dzieci uczęszczały do szkoły. Stara się posyłać starsze dzieci do lepszych szkół, po których będą miały większe szanse na dalszą edukację bądź lepszą pracę.
Jesteśmy przekonani, że najlepsza pomoc to taka, która sprawia, że ci którym pomagamy w końcu się usamodzielniają. Nie chcemy uzależnić domu dziecka od pomocy z zewnątrz, ale poprzez różne projekty pomóc im stanąć na własnych nogach i uniezależnić się od pomocy z zewnątrz. Dlatego wspieramy takie inicjatywy, jak wybudowanie studni, rozbudowa szkoły, czy wyposażenie kuchni. Wizją Annet jest stworzenie takiego zaplecza, które będzie pomocą dla domu dziecka, stworzy warunki do nauki zawodu dla starszych dzieci, ale również będzie generowało środki na utrzymanie domu dziecka.

Do tej pory przeprowadziliśmy dwie zbiórki pieniężne – Garnki dla Ugandy oraz Kup Pan Cegłę, pomogliśmy w rozbudowie szkoły, wsparliśmy wybudowanie studni przy domu dziecka, wysłaliśmy paczki z odzieżą, pościelą, obuwiem, oraz zorganizowaliśmy wysyłkę listów z artykułami szkolnymi Uśmiechnięte Listy. Poniżej znajdują się relacje ze wspomnianych akcji.

Garnek dla Ugandy – 2014

Na przełomie stycznia i lutego grupa wolontariuszy wzięła udział w wyjeździe do Ugandy. Byli to wolontariusze Stowarzyszenia Daleko Więcej oraz Kościoła dla Miasta: Kraków. Oto krótka relacja z tego wyjazdu:

„W malowniczej wiosce Kyenjojo mieści się Dom Dziecka „New Hope” prowadzony przez organizację Burden Bearer Orphans Care. Domem dziecka zarządza Annet, kobieta wielkiego serca, pasji i miłości do dzieciaków.

Naszym zamiarem w tym roku była pomoc w wyposażeniu kuchni, co też nazwaliśmy „Garnkiem dla Ugandy”, rzeczywiście udało nam się kupić wielkie „gary”, które nie tylko wzbogacą kuchenny arsenał Domu Dziecka, ale także znacznie ułatwią prace w kuchni. Ponadto wybudowaliśmy w prowizorycznej kuchni drewniane regały na garnki, talerze i kubki, co znacznie ułatwi funkcjonowanie.
Dzięki ofiarności różnych osób mogliśmy także zawieźć dzieciakom ubrania, lekarstwa, środki czystości, a także dużą ilość prześcieradeł.

Udało nam się także zbudować nowy budynek szkoły, gdyż dzieciakom brakuje aż pięciu klas szkolnych na zajęcia. Nowy budynek będzie mógł pomieścić dzieciaki z młodszych klas, które do tej pory musiały uczyć się w budynku sąsiadującego ze szkołą kościoła.

Codziennie prowadziliśmy z dziećmi zajęcia plastyczne, uczyliśmy lekcji Biblijnych, opowiadaliśmy historie misyjne, a także przy pomocy naszej pielęgniarki (jedna z wolontariuszek) przeprowadziliśmy lekcje na temat podstaw higieny, obdarowując dzieciaki tzw. ” woreczkami czystości”, gdzie każde z nich zostało wyposażone w mydło, szampon, pastę do zębów i szczoteczkę.

Liczne gry i zabawy edukacyjne pozwoliły nam nie tylko lepiej poznać dzieciaki, ale także przyjrzeć się ich potrzebom zarówno materialnym, jak i emocjonalnym. Wszystkim dzieciom, a jest ich aktualnie sześćdziesiąt sześć, zaprowadziliśmy karty zdrowia, w których zapisaliśmy ich wiek, wzrost, wagę, co też pomoże nam nie tylko obserwować ich rozwój, ale także wysyłać odzież i obuwie dostosowane do ich potrzeb.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc choć w niewielkim stopniu. Wiemy, że od czegoś trzeba zacząć, by móc oglądać wielkie zmiany. Wierzymy, że z pomocą ludzi i przychylnością nieba wszystko jest możliwe.”

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli Garnek dla Ugandy. Projekt Uganda jest stałym projektem prowadzonym przez nasze Stowarzyszenie i już wkrótce przedstawimy kolejne pomysły tego, jak można wesprzeć dzieciaki w Ugandzie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu oraz krótkiego filmiku, który mówi min. o tym co do tej pory udało się zrobić.

Studnia – 2013r.

Czy możesz sobie wyobrazić, że budzisz się rano a w twoim kranie nie ma wody, ba – musisz po tą wodę maszerować kilka kilometrów, nie masz do tego właściwego obuwia, ani nawet porządnego stroju, a kiedy już przebędziesz okropnie długą drogę i wrócisz do domu, nie masz nawet prawdziwiej kuchni, w której mógłbyś zrobić sobie obiad. W zasadzie masz bardzo niewiele..

Nie brzmi dobrze, a jednak dzieci z zaprzyjaźnionego z nami domu dziecka w miejscowości Kyenjojo w Ugandzie musiały zmagać się z takimi problemami.

We współpracy z Kościołem dla Miasta: Kraków angażujemy się w pomoc organizacji Burden Bearers Orphan’s Care pomagającej osieroconym dzieciom w Ugandzie prowadzonej przez Davida i Annet Busobozi, którzy opiekują się 45 dziećmi. Co rok grupa wolontariuszy wyrusza do Ugandy, gdzie bawi się i pracuje z dziećmi, prowadząc praktyczne zajęcia z zakresu higieny i przygotowania zawodowego. A także zawożą pomoc materialną w postaci ubrań dla dzieci, szczoteczek i past do zębów, materiałów papierniczych itp.

W styczniu 2013 roku kilka wolontariuszek naszego Stowarzyszenia dołączyło do grupy, która była w Kyenjojo i zawoziła tam pomoc dla dzieci, a także pomagała przy budowie studni, dzięki czemu dzieciaki mogą teraz korzystać z czystej wody na miejscu.

W tym roku postanowiliśmy zorganizować akcję GARNEK dla UGANDY, w ramach której zbieramy środki na wybudowanie i wyposażenie nowej kuchni dla dzieci w Kyenjojo. Chcemy pomagać tym, którzy sami sobie nie poradzą. Ale chcemy robić to mądrze, tak aby stworzyć im warunki do tego, by stawali się samodzielni i niezależni od pomocy z zewnątrz. Razem możemy dać dzieciom nadzieję i lepszą przyszłość.

TY też możesz do nas dołączyć!