top of page

Dla Afryki

Nasza współpraca w Ghanie, Ugandzie i Kenii

Dla Afryki: Get Involved

Dla Afryki - Ghana

W 2016 roku rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją „Start from Ghana Foundation”. Fundacja ta zrodziła się w 2016 r. z potrzeby serca i przejęcia sytuacją kobiet w niewielkiej wiosce Duadze na południu Ghany z inicjatywy Moniki Quarcoo – pedagożki, terapeutki, działaczki społecznej, a obecnie także królowej wioski.

W 2013 roku, zanim zaczęła istnieć fundacja, Monika zainicjowała projekt budowy przedszkola im. Janusza Korczaka. Miał on na celu wspomóc kobiety pracujące w trudnych warunkach wraz z dziećmi na farmie oleju palmowego. Monika zmobilizowała lokalną społeczność i przy współpracy z władzami i mieszkańcami wioski w przeciągu kilku miesięcy zbudowała przedszkole dla dzieci z Duadze. Obecnie przedszkole im. Janusza Korczaka prowadzi zajęcia dla blisko 70 dzieci pomiędzy 2-5 rokiem życia, zaś popołudniami pracownię dla młodzieży. Zatrudnia siedmiu nauczycieli, mieszkańców wioski.

Projekt był możliwy dzięki zaangażowaniu rzeszy przyjaciół. W ramach uznania zasług mieszkańcy wioski nadali Monice tytuł królowej oraz specjalne imię: Nketesaihemaa Obahemaa Nana Afua Mborwa 1st (Królowa Rozwoju I Opiekunka Dzieci).​

Ponieważ misja Fundacji jest nam bliska, postanowiliśmy połączyć siły.

We wrześniu 2017 roku w ramach Akcji Wyprawka wysłaliśmy paczkę z artykułami papierniczymi i plecakami dla dzieci, które zaczynały naukę. W grudniu dzięki akcji Doświadcz Świąt organizowanej przez Kościół dla Miasta Krakowa, nasze Stowarzyszenie oraz Kraków King's Players mogliśmy wysłać paczki świąteczne z zabawkami i ubraniami dla przedszkolaków.

W 2018 roku ponownie zorganizowaliśmy Akcję Wyprawka dla Ghany oraz dzięki wspaniałym darczyńcom zebraliśmy zabawki na prezenty z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

epicphotos (338 of 384).jpg

Kenia - Wspieramy Dzieci w Mombasie

Jesienią 2019 roku zorganizowaliśmy akcję Wspieramy Dzieci w Mombasie. Jej pomysłodawczynią była ilustratorka Marta Ruszkowska, członkini naszego Stowarzyszenia. Poniżej znajduje się informacja o tym, jak przebiegała akcja. Dzięki hojności darczyńców udało nam się zebrać wystarczająco pieniędzy na 2 miesiące wyżywienia dla sierot objętych opieką Joahany i Rehemy Songok.

Nazywam się Marta Ruszkowska. Jestem ilustratorką, graficzką i członkinią Stowarzyszenia Daleko Więcej. Chciałabym Was zaprosić do Akcji “Wspieramy dzieci w Mombasie”, której celem jest zebranie środków i zapewnienie codziennie, przynajmniej przez miesiąc, ciepłego posiłku dla 25 sierot. 

 

Jako wolontariuszka Stowarzyszenia w listopadzie zeszłego roku miałam okazję być w Afryce, gdzie odwiedziłam i poznałam wielu niezwykłych ludzi. Wśród nich jest Johana i Rehema Songok, małżeństwo z Mombasy. Wyjątkowi ludzie, którzy prowadzą szkołę podstawową dla ponad 300 dzieci oraz program pomocy dla ubogich rodzin z okolicy.  

 

Wśród dzieci, którymi zajmują się Johana i Rehema jest 25 sierot. Szkoła stała się dla nich domem. Są otoczone opieką, dostają ubranie i buty, mają opiekę medyczną i miejsce do spania. 

 

Chociaż Mombasa to raj dla turystów, życie mieszkańców nie należy do najłatwiejszych. Również Johana i Rehema mają wyzwania. Największym jest zapewnienie ciepłego posiłku dla dzieci każdego dnia. Dlatego pomyślałam, że dobrze byłoby im pomóc.

 

I tak zrodził się pomysł akcji “Wspieramy dzieci w Mombasie”. Przekazując darowiznę w wysokości 100 zł zapewnisz posiłki dla jednego dziecka przez cały miesiąc. Każdy, kto przekaże darowiznę tej wysokości, otrzyma “cegiełkę” - plakat mojego autorstwa. (Rozmiar plakatu:  B1 480x680 mm)

Z każdej darowizny niewielka część zostanie wykorzystana na pokrycie kosztów wydruku oraz tuby zabezpieczającej i ewentualnej wysyłki, a cała reszta zostanie przekazana fundacji Johany i Rehemy Songok HERO’S AIC ACADEMY SHANZU.

 

Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić formularz i przekazać darowiznę. Przed wypełnieniem formularza zapoznajcie się koniecznie z Regulaminem Akcji. Po wypełnieniu formularza wyślemy e-mail z wszystkimi niezbędnymi informacjami.

 

Razem możemy więcej!

plakat-.jpg
mombasa1.jpg
mombasa3.jpg
notka-o-ilustratorce-marta-ruszkowska.jp

Projekt Uganda

Projekt Uganda to inicjatywa Stowarzyszenia Daleko Więcej, której celem było wsparcie dla domu dziecka New Hope w miejscowości Kyenjojo w Ugandzie. 
 

Dom New Hope założyli David i Annet Busobozi. Całym przedsięwzięciem zarządza Annet – kobieta o wielkim sercu i wielkiej wizji. Jej marzeniem jest zapewnienie dzieciom jak najlepszej przyszłości, wyrwanie ich z ubóstwa i pokazanie, co to znaczy rodzina. Dlatego dba o to, aby wszystkie dzieci uczęszczały do szkoły. Stara się posyłać starsze dzieci do lepszych szkół, po których będą miały większe szanse na dalszą edukację bądź lepszą pracę.
 

Do tej pory przeprowadziliśmy dwie zbiórki pieniężne – Garnki dla Ugandy oraz Kup Pan Cegłę, pomogliśmy w rozbudowie szkoły, wsparliśmy wybudowanie studni przy domu dziecka, wysłaliśmy paczki z odzieżą, pościelą, obuwiem, oraz zorganizowaliśmy wysyłkę listów z artykułami szkolnymi Uśmiechnięte Listy.

W ostatnich latach skupiliśmy się na wysyłce paczek - z artykułami szkolnymi, ubraniami oraz butami dla dzieciaków.

szkola27.jpg
bottom of page